W łazience można układać nowe płytki na istniejących już płytkach. Kamionka porcelanowa, płytki cementowe, okładziny z kamienia naturalnego lub odtworzonego – niezależnie od wybranego pokrycia, niezbędne jest dobre opanowanie przygotowania podłoża. Wyjaśnienia.
Ważne! Nałożenie nowej powłoki na starą płytkę ścienną spowoduje naturalnie nadmierną grubość. Trzeba będzie to uwzględnić na skrzyżowaniu z umywalką lub krawędzią wanny. W szczególności należy sprawdzić, czy między okuciem a ścianą jest wystarczająca przestrzeń do przykrycia.


Układanie nowych płytek za pomocą klejenia bezpośredniego.


Zaleca się bezpośrednie przyklejenie nowej płytki na płaskiej powierzchni: brak płaskości na starej powłoce może być widoczny na nowej. Należy również sprawdzić stabilność płytek, używając gumowego młotka.
Po sprawdzeniu i naprawieniu pomocy technicznej, oto środki ostrożności, które należy podjąć:
– wyjąć wtyczki i wyłączniki oraz zabezpieczyć przewody elektryczne;
– zeszlifować płytki ścienne za pomocą szlifierki (ziarnistość ścierniwa: 80 lub 100);
– wyczyścić fugi za pomocą podkładki ściernej;
– całą powierzchnię umyć wodą.

Stare i nierówne płytki.


Czy twoja stara płytka ścienna jest naprawdę zdegradowana lub ma zbyt wiele nieprawidłowości? Pomyśl o panelu do kafelkowania! Lekka i łatwa do cięcia, ta sztywna wykładzina styropianowa pokryta cementem jest idealna: dostępna w kilku grubościach od 4 mm w górę, uzupełnia ubytki ściany z płytek, jednocześnie wzmacniając hydroizolację i izolację cieplną.
Panele, które mają być opłytkowane, zostaną przymocowane do starego pokrycia klejem do płytek. Do uszczelniania wokół krawędzi i na złączach, uszczelniacz polimerowy w formie kartridża ułatwi to zadanie.

Jaki klej do płytek powinienem wybrać?


Do bezpośredniego przyklejania starych płytek zaleca się stosowanie specjalnej renowacyjnej zaprawy klejowej przeznaczonej do środowisk wilgotnych. Dla większej prostoty, wybierz klej w postaci pasty. Dobrze wiedzieć: w zależności od użytego kleju, konieczne może być zastosowanie podkładu adhezyjnego.