Gaz ziemny jest stosowany w wielu domach do podgrzewania wody, ogrzewania mieszkania czy w kuchenkach gazowych. Z pewnością to źródło energii ułatwiło codzienne życie. Jest łatwo dostępne. Jednak ze względu na dużą liczbę wypadków, szczególnie w okresie zimowym, od użytkowników wymagane jest zachowanie szczególniej ostrożności.


Jak sprawdzić czy ulatnia się gaz w mieszkaniu.


Instalacje gazowe montowane są zarówno w domach jednorodzinnych, wielorodzinnych jak i blokach, szczególnie ze względu na niski koszt i łatwy sposób użytkowania. Pierwszym objawem ulatniającego się gazu jest ostry, nieprzyjemny zapach. Gaz ten jest celowo “perfumowany”, żeby można go było łatwiej wyczuć. Już to powinno wzbudzić naszą czujność. Najczęściej do rozszczelnienia instalacji dochodzi przy zaworze. Aby się o tym przekonać, należy zrobić mieszankę płynu do naczyń z wodą, w taki sposób aby powstała gęsta piana. Następnie posmarować rurę, która doprowadza gaz do kuchenki w kilku miejscach. Jeśli wyciek gazu faktycznie ma miejsce, z piany utworzą się duże bąble.


Jak zachować się przy rozszczelnionej instalacji gazowej


W pierwszej kolejności należy niezwłocznie zamknąć kurek gazu oraz główny zawór. Warto zawczasu zorientować się gdzie w budynku znajduje się taki zawór. Montowany jest on na skrzynce, w której znajduje się licznik. W żadnym wypadku nie można zapalać zapalniczki, światła ani żadnego urządzenia elektrycznego. Aby zmniejszyć stężenie gazu w mieszkaniu należy jak najszybciej otworzyć okna i opuścić mieszkanie. Gdy jesteś bezpieczny niezwłocznie należy powiadomić pogotowie gazowe dzwoniąc pod 992. Jeśli mieszkasz w bloku nie czekaj aż zrobi to administracja. Ważna jest każda chwila.


Działanie profilaktyczne


Awaria instalacji gazowej może przynieść ogromne problemy. Jednak dokonując regularnego, corocznego przeglądu instalacji można uniknąć tego typu komplikacji. Warto również inwestować w dobrej jakości piece czy urządzenia do podgrzewania wody. Ponadto, zgodnie z regulacją prawa budowlanego co 5 lat powinno sprawić się stan instalacji w całym budynku. Wbrew pozorom gaz jest bezpiecznym paliwem pod warunkiem regularnych, właściwych konserwacji. Często jednak sama konserwacja nie wystarczy. Zawsze trzeba być czujnym, obserwować pracę urządzenia. W razie nieprawidłowości wezwać osoby uprawnione do serwisu tego rodzaju sprzętu. Pod żadnym względem nie można dokonywać napraw na własną rękę. Szeroki wybór usług można znaleźć w Internecie. Są fachowcy dostępni nawet 24 godziny na dobę.