Programy WMS (z ang. Warehouse Management System) powodują, że magazyn może działać jeszcze efektywniej. Wspierane przez kolektory danych usprawniają zarządzanie ruchem towarów i optymalizują działanie całej firmy.

Kolektory danych – więcej niż zwykły czytnik kodów

Wyposażony w kolorowy wyświetlacz dotykowy, w klawiaturę, wbudowaną pamięć i moduły łączności bezprzewodowej – kolektor danych to mobilny terminal, który pełni funkcję kieszonkowego komputera umożliwiającego gromadzenie, prezentowanie i przesyłanie informacji.

W porównaniu do zwykłego czytnika kodów kreskowych kolektor danych wyróżnia się znacznie szerszą funkcjonalnością. Podczas gdy zwykły czytnik (skaner) tylko wyświetla dane, kolektor danych może również zapisywać je w pamięci oraz w bazach danych we współpracy z systemami magazynowymi. Kolektory pracują głównie na bazie systemów operacyjnych Android.

Systemy WMS – wsparcie pracy magazynu

Aby kolektor danych mógł pomagać pracownikowi magazynu, powinien być zintegrowany z systemem informatycznym WMS. Obecnie praktycznie każdy program do prowadzenia magazynu współpracuje z kolektorami danych.

Wyposażony w takie oprogramowanie magazyn może działać znacznie efektywniej. Systemy klasy WMS oferują wiele funkcjonalności wspomagających zarządzanie magazynem. Umożliwiają tworzenie baz danych, wymianę danych, lokalizację towarów, generowanie etykiet do opisu towarów. Mogą informować o wyczerpywaniu się zapasów, nadchodzących terminach przydatności do zużycia, pomagać w zamawianiu towarów. Dzięki temu wspomagają automatyzację operacji magazynowych.

Zarządzanie magazynem – skutecznie, oszczędnie i wygodnie

Duet jak kolektor danych oraz połączony z nim system WMS powodują, że zarządzanie magazynem staje się znacznie prostsze. To z kolei przekłada się na szereg korzyści dla przedsiębiorstwa, które zdecydowało się na taką inwestycję.

Poprzez wdrożenie nowoczesnych rozwiązań magazynowych można:

  • skrócić czas potrzebny do przyjęcia, skompletowania i wydania towaru
  • uzyskać w czasie rzeczywistym dokładne informacje dotyczące towarów w magazynie
  • zoptymalizować przestrzeń magazynową
  • ograniczyć błędy w gospodarce magazynu
  • zredukować liczbę papierowych dokumentów
  • prowadzić szybkie inwentaryzacje
  • zmniejszyć koszty

Aby zacząć korzystać z systemów WMS i kolektorów danych w magazynie, warto zapoznać się z różnymi ofertami producentów takich rozwiązań i wybrać takie, które będzie wyróżniało się szeroką paletą funkcjonalności, pozytywnymi opiniami użytkowników oraz korzystną ceną.