Kiedyś dom budowało się dla rodziny. Teraz na taką inwestycję coraz częściej decydują się single. Czym powinien wyróżniać się dobry dom dla singla? Oto porady, które warto wziąć pod uwagę przy poszukiwaniu odpowiedniego projektu.

Mniejszy metraż to niższe koszty budowy

Singiel nie będzie wymagał tak dużej przestrzeni jak cała rodzina. Właśnie dlatego wśród osób chcących wybudować dom dla siebie, największym powodzeniem cieszą się mniejsze projekty domów jednorodzinnych. Mniejszy metraż to niższy koszt budowy, a singiel najczęściej ponosi taki wydatek samodzielnie.

Popularnym wyborem są domy parterowe o metrażu wynoszącym do około 80-100 metrów kwadratowych. Parterowy budynek jest zazwyczaj tańszy w realizacji niż ten piętrowy, a także buduje się go szybciej. Także można zdecydować się na projekty domów z użytkowym poddaszem.

Dom tani w utrzymaniu

Mniejszy metraż przekłada się na niższe koszty związane z budową domu, ale również na jego tańszą eksploatację. Wybierając mały dom, można uzyskać największe oszczędności na jego utrzymaniu.

Wśród singli bardzo popularne są projekty domów wyróżniające się zastosowaniem energooszczędnych rozwiązań. Wykorzystują one odpowiednio zaprojektowaną bryłę budynku, większą termoizolację, nowoczesne rozwiązania w dziedzinie ogrzewania i wentylacji, na przykład pompy ciepła, rekuperację. Ważne jest też usytuowanie domu na działce względem stron świata.

Projekt domu gotowego czy od architekta?

Gdzie można dostać idealny projekt domu dla singla? Obecnie wiele osób decyduje się na gotowe projekty domów jednorodzinnych. To głównie kwestia niskich kosztów, ponieważ ceny gotowych planów rozpoczynają się już od około 2 tysięcy złotych.

Druga opcja o projekt indywidualny. Przygotowuje go architekt z biura architektonicznego zgodnie z życzeniem klienta. Dzięki temu może on otrzymać projekt w pełni odzwierciedlający jego wymogi. Wprawdzie koszt wykonania planów jest wtedy wyższy, jednak zapewniają one znacznie większy stopień personalizacji te zakupione jako gotowe.