Zwykłe mieszkania nie są projektowane i wyposażane z myślą o osobach z niepełnosprawnościami. Właśnie dlatego wtedy, gdy w lokalu ma mieszkać osoba poruszająca się na wózku, konieczne jest wprowadzenie w nim odpowiednich zmian likwidujących bariery architektoniczne.

Bariery architektoniczne dla osoby niepełnosprawnej w mieszkaniu

Wprawdzie nowoczesne mieszkania są coraz lepiej przygotowane na potrzeby osób z trudnościami w samodzielnym poruszaniu się, to jednak najczęściej w lokalu nadal należy wprowadzić wiele zmian, aby osoba niepełnosprawna mogła korzystać z niego łatwo, wygodnie i bezpiecznie.

Najczęstsze bariery w poruszaniu się po mieszkaniu dla osoby niepełnosprawnej to za wąskie drzwi oraz progi drzwiowe. Dodatkowo pojawiają się także inne problemy, między innymi za wysoko zamontowane wyłączniki światła i gniazdka elektryczne, niedostosowana stolarka okienna i drzwi balkonowe czy brak możliwości samodzielnego korzystania ze schodów w budynku.

Aby osoba z niepełnosprawnościami mogła korzystać ze swojego mieszkania i całego budynku komfortowo, musi być on odpowiednio do niej dostosowany.

Wyposażenie mieszkania osoby niepełnosprawnej

Druga istotna kwestia to właściwe przygotowanie pokoju dla niepełnosprawnej osoby oraz pozostałych pomieszczeń w mieszkaniu, w szczególności łazienki.

W pokoju zajmowanym przez niepełnosprawną osobę powinno znaleźć się dostosowane do jej potrzeb łóżko ortopedyczne, które będzie zapewniało właściwy komfort wypoczynku.

Kluczowe jest też właściwe wyposażenie łazienki dla osoby niepełnosprawnej. Łazienka powinna mieć wygodny w obsłudze prysznic, umywalkę, toaletę. Duże znaczenie ma zamontowanie uchwytów ułatwiających korzystanie z sanitariatów.

Podnośniki dla osób niepełnosprawnych

W przypadku większego stopnia niepełnosprawności stosowany jest także podnośnik dla niepełnosprawnych ścienne i ruchome, które można przesuwać po mieszkaniu.

Za pomocą podnośników osoba niepełnosprawna oraz jej opiekun mogą łatwiej korzystać ze sprzętów w mieszkaniu, między innymi wózka, łóżka, sanitariatów w łazience.