Dobór odpowiednich kolorów na elewację może być nie lada problemem. Mnogość odcieni tynków i farb oraz dodatkowych dekoracji na ściany zewnętrzne daje jednocześnie mnóstwo możliwości, ale także zwiększa ryzyko ich błędnego zestawienia.

Jak dobrać kolory domu jednorodzinnego?

Dom jednorodzinny może być wykończony wieloma kolorami. Co wybrać, aby wyglądał on efektownie i pasował do otoczenia?

Zanim udamy się do sklepu, warto sprawdzić, czy kolorystyka budynku nie została określona w MPZP – miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Może on wyznaczać wygląd elewacji.

Aby elewacja domu wyglądała dobrze, jej kolory muszą nie tylko pasować do siebie, ale także do innych elementów budynku – okien, drzwi, dachu, cokołów, a także to otoczenia budynku, w tym jego ogrodzenia czy podjazdu.

Zasady doboru kolorów elewacji

– Zestaw ze sobą 2 lub 3 pasujące do siebie barwy, na przykład 2 kolory farb i 1 odcień kamienia, sztukaterii lub drewna.
– Łącz ze sobą ciepłe odcienie z ciepłymi i chłodne z chłodnymi.
– Dobierz kolory do stylu budynku – tradycyjne budownictwo to głównie kolory ciepłe, natomiast nowoczesne – chłodne.
– Biały jest najbardziej uniwersalnym kolorem i dobrze nadaje się jako tło dla kolorowych dekoracji na ścianach.
– Nie zestawiaj ze sobą zbyt ciemnych kolorów.
– Przetestuj kolory na żywo, by sprawdzić, czy rzeczywiście do siebie pasują.

Jeżeli nie mamy pewności, jakie kolory będą najlepsze, warto pomyśleć o zamówieniu usługi jak projektowanie i wizualizacja elewacji. Umożliwia ona przetestowanie rozmaitych wariantów wykończenia ścian zewnętrznych, by dobrać wśród nich najlepsze zestawienie.