Szklane fasady są w ostatnich latach popularnym wyborem wśród architektów, ponieważ zapewniają elegancką, nowoczesną estetykę. Jednak przy projektowaniu ze szkłem należy wziąć pod uwagę praktyczne względy. W tym artykule zajmę się wyjaśnieniem czym jest szklana elewacja, jakie sa jej zaletami i niektórymi korzyściami, jakie oferują architektom.

Co to jest szklana fasada?

Fasada szklana to rodzaj systemu okiennego, który stosuje się na zewnątrz budynków. Składa się z szeregu szklanych paneli wzmocnionych aluminiową ramą. Jest on następnie instalowany przez producenta na budynku i może być przezroczysty lub nieprzezroczysty.

Ten rodzaj elewacji został po raz pierwszy wprowadzony na początku XX wieku, ale w ostatnich latach powrócił do mody, ponieważ architekci zaczęli bardziej interesować się zrównoważonym rozwojem i efektywnością energetyczną.

Zalety korzystania ze szklanej elewacji

Fasady szklane to doskonały wybór dla budynków, które chcą mieć nowoczesny i elegancki wygląd. Oferują również wiele korzyści użytkownikom budynku, w tym:

– Redukcja hałasu – Szkło stanowi doskonałą barierę dźwiękową, dzięki czemu zmniejszy zanieczyszczenie hałasem dochodzącym z zewnątrz.

– Kontrola temperatury – Szkło nie magazynuje ciepła jak inne materiały, dzięki czemu może utrzymać komfortową temperaturę w biurze.

– Bezpieczeństwo – Zastosowanie szkła w ścianach zewnętrznych budynku znacznie utrudni intruzom włamanie do biura.

Wady korzystania ze szklanej elewacji

Fasady szklane to najczęstszy rodzaj elewacji w nowoczesnych budynkach. Mają wiele zalet, ale mają też sporo problemów.

Jednym z najczęstszych problemów jest to, że bardzo łatwo się brudzą. Dzieje się tak, ponieważ są wystawione na działanie środowiska zewnętrznego, co może prowadzić do gromadzenia się na nich brudu i kurzu. Brud i kurz tworzą następnie nieprzezroczystą warstwę, która blokuje dostęp światła do budynku.

Kolejnym problemem związanym z fasadami szklanymi jest to, że mogą być droższe niż inne rodzaje materiałów elewacyjnych, takie jak cegła czy kamień. Dzieje się tak dlatego, że szkło musi być specjalnie produkowane do celów budowlanych, a także musi być prawidłowo zainstalowane, aby zapewnić bezpieczeństwo przed trzęsieniami ziemi lub pożarami.

Szklana elewacja domu czy innego budynku to ciekawy trend w architekturze, który wszyscy powinniśmy zacząć stosować w naszych domach i biurach. To świetny sposób na stworzenie otwartej i przewiewnej przestrzeni, zachowując jednocześnie prywatność.