Marzysz o własnym mieszkaniu, ale nie masz wystarczających oszczędności, by je zakupić? Zobacz, jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać kredyt na mieszkanie!

1. Zdolność kredytowa to podstawa

Niezbędna do uzyskania kredytu na zakup mieszkania jest zdolność kredytowa. Co warto wiedzieć o finansowaniu zakupu mieszkania pruszków  przez kredyt pod kątem zdolności kredytowej?

Zdolnością kredytową określa się zdolność do spłacenia kredytu w konkretnej wysokości i we wskazanym czasie. W przypadku kredytów na zakup mieszkania jest ona bardzo dokładnie badana przez banki, ponieważ kredyty te dotyczą wysokich kwot oraz mają długie okresy spłaty.

Na zdolność kredytową składają się przede wszystkim:
– Miesięczne dochody – im są one wyższe, tym zdolność kredytowa będzie większa,
– Stałe koszty – ponoszone koszty utrzymania oraz inne wydatki, na przykład pozostałe kredyty, pożyczki, karty kredytowe,
– Źródło dochodów – najlepszą sytuację mają osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony,
– Sytuacja rodzinna – stan cywilny, liczba osób na utrzymaniu.

Wobec tego przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny na mieszkanie trzeba przekazać do banku szereg informacji, a także dokumenty potwierdzające sytuację finansową, na przykład zaświadczenie od pracodawcy, wyciąg z konta bankowego.

Aby określić swoją zdolność kredytową, można skorzystać z dostępnych w internecie kalkulatorów. Po wprowadzeniu do nich informacji o dochodach, wysokości i czasu spłaty kredytu można dowiedzieć się, ile w przybliżeniu będzie wynosić maksymalna kwota kredytu hipotecznego.

2. Ważna pozytywna historia kredytowa

Kolejną ważną kwestią jest historia kredytowa. Zakup mieszkania na kredyt jest możliwy jedynie wtedy, gdy jest ona pozytywna.

Pojęcie historii kredytowej odnosi się w tym przypadku do przeszłych oraz obecnych zobowiązań finansowych, czyli kredytów, pożyczek czy kart kredytowych, a nawet debetu na koncie.

Pozytywną historię kredytową mają osoby, które regularnie spłacały lub spłacają swoje zobowiązania. Historia negatywna dotyczy natomiast tych, które miały opóźnienia w płatności lub nie spłaciły zobowiązań i trafiły one do windykacji.

3. Wymagany wkład własny na kredyt hipoteczny

Aby dostać kredyt na mieszkanie, trzeba również posiadać wkład własny. Kiedyś finansowanie bez wkładu własnego było możliwe, natomiast obecnie jest on już obowiązkowy.

Wysokość wkładu własnego w przypadku zakupu mieszkania na kredyt hipoteczny wynosi aktualnie 20% kwoty. Niektóre banki udzielają jednak kredytów również wtedy, gdy klient ma mniejsze oszczędności, na przykład w wysokości 10%. Wówczas stosowane jest ubezpieczenie niskiego wkładu własnego.

Warto więc odpowiednio wcześniej zacząć gromadzić wkład własny, gdy zamierza się skorzystać z kredytu na zakup mieszkania.