Zapotrzebowanie na pracowników branży budowlanej i wykończeniowej w Norwegii jest obecnie na bardzo wysokim poziomie. Czy dotyczy to również zawodu kafelkarza?

Kafelkarz w Norwegii: czy warto wyjechać?

Glazurnik, płytkarz czy kafelkarz jest osobą, która zajmuje się układaniem płytek ściennych i podłogowych. Czy warto wyjechać do Norwegii jako przedstawiciel tego zawodu?

Obecnie pracownicy zajmujący się kładzeniem płytek są poszukiwani przez norweskich pracodawców, wobec tego nie powinni mieć oni żadnych większych trudności ze znalezieniem zatrudnienia. Atrakcyjne są również zarobki kafelkarza w Norwegii, co dodatkowo wpływa na podjęcie decyzji o wyjeździe.

Jako kafelkarz trzeba przede wszystkim posiadać doświadczenie. Często wymagana jest też znajomość angielskiego lub norweskiego.

Kafelkarze zwykle na początku wyjeżdżają do pracy do Norwegii tymczasowo, na przykład na 1-2 miesiące, natomiast potem część z nich decyduje się na przeprowadzkę do tego kraju.

Ile zarabia kafelkarz w Norwegii?

Najczęściej praca kafelkarza w Norwegii pozwala na zarobienie od 245 do 280 nok brutto na godzinę, czyli od około 110 zł do 125 zł brutto. Od zarobków trzeba również odjąć podatki oraz inne opłaty.

Na to, ile zarabia kafelkarz w Norwegii, wpływają między innymi miejsce zatrudnienia, czas pracy, doświadczenie. W przypadku pracy przez pośrednika, agencję pracy zarobki będą niższe niż przy bezpośrednim zatrudnieniu u pracodawcy.

Praca kafelkarza w Norwegii: gdzie jej szukać?

Osoby planujące wyjechać do Norwegii, by pracować na stanowisku kafelkarza, mogą poszukiwać pracy na różne sposoby:
– samodzielne szukanie pracy przez ogłoszenia
– korzystanie z ogłoszeń na stronach norweskiej inspekcji pracy, urzędów pracy
– zatrudnienie przez agencję pracy – może ona pomóc w organizacji wyjazdu

Warto też wskazać, że korzystnym wyborem będzie założenie własnej działalności, ponieważ to właśnie wtedy glazurnik w Norwegii może zarobić najwięcej. Zakładane są jednoosobowe działalności gospodarcze. Wsparcie w formalnościach dotyczących otwarcia własnego biznesu zapewniają również polskojęzyczne firmy.