Odkryj tajniki aranżacji pięknej rabaty od strony północnej ogrodu. Poznaj różnorodne krzewy mrozoodporne, które wspaniale udekorują tę przestrzeń i zachwycą swoim urokiem przez cały rok.

Wstęp

Aranżacja ogrodu zawsze wiąże się z niekończącym się wyborem roślin i kompozycji. Jednak rzadko zastanawiamy się nad tym, co zrobić z miejscem, które otrzymuje mniej słońca – jak rabata na północnej stronie ogrodu. Czy można stworzyć piękny zakątek w cieniu? Oczywiście! W tym artykule odkryj, jak zaaranżować urokliwą rabatę, wybierając odpowiednie mrozoodporne krzewy, które ożywią ten zacieniony fragment ogrodu przez cały rok.

1. Planowanie Rabaty

Zanim przystąpisz do zakupu roślin, dobrze jest zaplanować swój ogródek. Zmierz powierzchnię rabaty i zdecyduj o jej kształcie. Pamiętaj, że rabata na północnej stronie otrzymuje mniej światła, dlatego lepiej postawić na grupy roślin, które wymagają podobnych warunków. Zróżnicowana wysokość krzewów, ich kształty i kolory dodadzą rabacie atrakcyjności.

2. Wybór Mrozoodpornych Krzewów

Podstawą sukcesu rabaty na północnej stronie jest wybór mrozoodpornych roślin, które będą się dobrze czuły w nieco przycienionym środowisku. Oto kilka popularnych krzewów, które możesz włączyć do swojego projektu:

a) Cis pospolity (Taxus baccata)

Cis pospolity to zimozielony krzew, który doskonale znosi cień. Jego gęsta i zwarta forma nadaje się do formowania, ale również wygląda uroczo w naturalnym kształcie. Owoce cisu są trujące, więc warto zwrócić na to uwagę, szczególnie jeśli w domu są małe dzieci.

b) Wrzos (Calluna vulgaris)

Wrzos to krzew kwitnący od sierpnia do października. W zależności od odmiany, kwiaty mogą mieć różne kolory – od białego, przez różowy, aż po purpurowy. Wrzos dobrze znosi trudne warunki i nadaje się doskonale do rabaty na północnej stronie ogrodu.

c) Jarząb pospolity (Sorbus aucuparia)

Jarząb pospolity to drzewo, które jest również dostępne w formie krzewu. Jego ozdobne owoce, które przypominają czerwone jagody, są nie tylko efektowne, ale także przyciągają ptaki. Jarząb świetnie rośnie w miejscach zacienionych.

d) Lawenda (Lavandula angustifolia)

Lawenda to nie tylko pięknie pachnący krzew, ale także zimozielony i mrozoodporny. Jej lawendowe kwiaty nadają się do suszenia, co pozwoli ci cieszyć się ich aromatem przez dłuższy czas. Pamiętaj, że strona północna nie znaczy głęboki cień bo lawenda potrzebuje nieco słońca.

e) Porzeczka (Ribes)

Krzewy porzeczki, zarówno czarne, czerwone, jak i białe, doskonale znoszą półcień i rosną w różnych warunkach glebowych. Ponadto dostarczą smacznych owoców, które możesz wykorzystać do przygotowania pysznych przetworów.

Podsumowanie

Tworzenie urokliwej rabaty od strony północnej ogrodu nie jest już wyzwaniem. Wybierając odpowiednie mrozoodporne krzewy, możesz stworzyć piękny i trwały zakątek, który zachwyci przez cały rok. Pamiętaj o planowaniu, aby dobrze dobrać rośliny pod kątem wymagań świetlnych. Wzbogać swoją rabatę o różnorodne formy i kolory, by cieszyć się efektownym efektem wizualnym. Przy takiej kompozycji z pewnością zyskasz przytulne i wyjątkowe miejsce w swoim ogrodzie, gdzie z radością będziesz spędzać wolne chwile.